Skip to content

551 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Built 1900

Last Sale Date
Aug 21, 2000

Property Information

Block135
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SFA
Dwellings1
ZoningLBR2
Sq Footage1,704
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
69%
Improvement Value:$105,500
31%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+1.0%
2024$8,250+5.9%
2023$7,790-0.1%
2022$7,800+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900