Skip to content

434 Pfeiffer AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1984

Last Sale Price
$208,500
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block138
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
50%
Improvement Value:$105,100
50%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,252+1.0%
2024$5,201+5.9%
2023$4,911-0.1%
2022$4,917+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$208,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16072, Page 218Recorded5/5/2015

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 10967, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1984