Skip to content

405 Pfeiffer AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block139
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,112
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
22%
Improvement Value:$244,200
78%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,797+1.0%
2024$7,721+42.6%
2023$5,415-0.1%
2022$5,422+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 13954, Page 1607