Skip to content

77 Ridgeway AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1998

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block139
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,560
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
25%
Improvement Value:$195,500
75%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468+1.1%
2024$6,396+5.9%
2023$6,040-0.1%
2022$6,047+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 15278, Page 474

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 13740, Page 1905

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5383, Page 369