Skip to content

99 Manahawkin AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 2012

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Aug 13, 2001

Property Information

Block141
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
19%
Improvement Value:$268,000
81%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214+1.0%
2024$8,134+5.9%
2023$7,681+8.9%
2022$7,054+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10512, Page 904