Skip to content

10 Park AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block144.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class10
DescriptionGAR/OFFICE
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
32%
Improvement Value:$293,400
68%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,714+1.0%
2024$10,611+5.9%
2023$10,019-0.1%
2022$10,032+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12741, Page 107

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 12110, Page 1971

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 10051, Page 1727

Property Sale

Sale
$49,619
DeedBook 5747, Page 766

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5046, Page 853

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4769, Page 480