Skip to content

45 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2006

Property Information

Block144.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description2SF3GA
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,107
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
62%
Improvement Value:$100,100
38%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+1.0%
2024$6,477+5.9%
2023$6,116-0.1%
2022$6,124+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5414, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1900