Skip to content

13 Park AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1935

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block144.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description1SF/DET.GA 3094
Dwellings1
ZoningMU/R
Sq Footage3,094
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
28%
Improvement Value:$185,000
72%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369+2.7%
2024$6,204+5.9%
2023$5,858+7.1%
2022$5,471+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft3,094DeedBook 19521, Page 836Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft3,094DeedBook 18131, Page 793Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4199, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1935