Skip to content

54 Newell AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1999

Last Sale Price
$304,500
Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block144
Lot38.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,830
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
28%
Improvement Value:$155,100
72%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,338+1.0%
2024$5,287+6.2%
2023$4,976-0.1%
2022$4,982+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$304,500
DeedBook 13757, Page 302

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12321, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 5494, Page 856

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5207, Page 342