Skip to content

105 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block145.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description3SFA
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,985
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,200
55%
Improvement Value:$120,400
45%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,694+1.0%
2024$6,629+5.9%
2023$6,260-0.1%
2022$6,268+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880