Skip to content

10 South Union StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block145.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,209
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
35%
Improvement Value:$110,000
65%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,201+1.0%
2024$4,161+6.3%
2023$3,915-0.1%
2022$3,920+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,209DeedBook 18836, Page 863Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,209DeedBook 16595, Page 804Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 14088, Page 1793

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 10251, Page 656

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5446, Page 924

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4196, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1960