Skip to content

20 South Union StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2007

Property Information

Block145.02
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage830
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
49%
Improvement Value:$62,400
51%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,019+1.0%
2024$2,990+5.9%
2023$2,824-0.1%
2022$2,827+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 5005, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1960