Skip to content

149 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block145
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningMU/R
Sq Footage2,030
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
34%
Improvement Value:$207,000
66%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+1.0%
2024$7,697+5.9%
2023$7,268-0.1%
2022$7,277+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 19598, Page 106Recorded2/5/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5621, Page 34