Skip to content

21 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block146.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage3,817
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
26%
Improvement Value:$413,400
74%
Total Assessment$558,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,870+1.0%
2024$13,736+5.9%
2023$12,971-0.1%
2022$12,987+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$201,500
DeedBook 14923, Page 172

Property Sale

Sale
$135,750
DeedBook 5726, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1956