Skip to content

30 Indian RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block146.01
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
39%
Improvement Value:$190,700
61%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,702+2.0%
2024$7,552+5.9%
2023$7,131-0.1%
2022$7,140+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,836DeedBook 18451, Page 518Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2006