Skip to content

45 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1948

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Apr 26, 1991

Property Information

Block146.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,459
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
48%
Improvement Value:$99,700
52%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,748+1.0%
2024$4,702+5.9%
2023$4,440-0.1%
2022$4,445+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4901, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1948