Skip to content

108 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block147.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,545
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,900
33%
Improvement Value:$386,500
67%
Total Assessment$576,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,312+1.0%
2024$14,174+5.9%
2023$13,384-0.1%
2022$13,401+199.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16840, Page 43Recorded8/16/2017