Skip to content

928 Jennifer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block147.01
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
70%
Improvement Value:$68,200
30%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641+1.0%
2024$5,587+5.9%
2023$5,276-0.1%
2022$5,282+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 13731, Page 1580

Property Built

Built

Year Built: 1973