Skip to content

72 Harold LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Oct 16, 1990

Property Information

Block147.02
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,351
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
65%
Improvement Value:$104,000
35%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+1.0%
2024$7,205+5.9%
2023$6,803-0.1%
2022$6,812+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 13481, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1963