Skip to content

1131 Walter BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2007

Property Information

Block147.03
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
63%
Improvement Value:$88,500
37%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+1.0%
2024$5,852+5.9%
2023$5,526-0.1%
2022$5,534+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963