Skip to content

55 Linda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Dec 8, 2024

Property Information

Block147.03
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,582
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,500
34%
Improvement Value:$324,000
66%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,254+1.1%
2024$12,118+8.3%
2023$11,193-0.1%
2022$11,208+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,582DeedBook 19905, Page 1607Recorded1/17/2025

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,582DeedBook 19539, Page 979Recorded11/16/2023

Property Sale

Sale
$1,035,000
Sq Ft2,582DeedBook 19080, Page 1277Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$859,000
Sq Ft2,582DeedBook 18466, Page 1370Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 17134, Page 604Recorded6/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 15460, Page 1930Recorded3/7/2014