Skip to content

80 Linda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 14, 2002

Property Information

Block147.03
Lot131
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
71%
Improvement Value:$76,200
29%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,585+1.0%
2024$6,521+5.9%
2023$6,158-0.1%
2022$6,166+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 10849, Page 574

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5254, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1963