Skip to content

68 Linda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block147.03
Lot134
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage948
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
63%
Improvement Value:$97,700
37%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,635+1.0%
2024$6,570+5.9%
2023$6,204-0.1%
2022$6,212+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft948DeedBook 17402, Page 440Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5173, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1963