Skip to content

60 Linda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$577,500
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block147.03
Lot136
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,380
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
33%
Improvement Value:$343,300
67%
Total Assessment$512,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,733+1.0%
2024$12,610+5.9%
2023$11,907+0.1%
2022$11,899+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$577,500

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 16416, Page 1965Recorded6/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 15920, Page 1407Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10346, Page 548

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5530, Page 843

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4918, Page 8