Skip to content

52 Linda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block147.03
Lot138
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
59%
Improvement Value:$117,300
41%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121+4.4%
2024$6,821+5.9%
2023$6,441-0.1%
2022$6,450+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 16806, Page 769Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12991, Page 1825

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12127, Page 1901

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11780, Page 1570

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4700, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1963