Skip to content

48 Linda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2019

Property Information

Block147.03
Lot139
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,494
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
43%
Improvement Value:$223,900
57%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,768+1.0%
2024$9,674+5.9%
2023$9,135-0.1%
2022$9,147+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10036, Page 1118

Property Built

Built

Year Built: 1963