Skip to content

4 Linda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block147.03
Lot150
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,400
65%
Improvement Value:$81,700
35%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,813+1.0%
2024$5,757+5.9%
2023$5,436-0.1%
2022$5,443+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,008DeedBook 18516, Page 231Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5541, Page 42

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5005, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1986