Skip to content

83 Phyllis LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Feb 25, 1999

Property Information

Block147.04
Lot173
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
68%
Improvement Value:$87,600
32%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+1.0%
2024$6,730+5.9%
2023$6,355-0.1%
2022$6,364+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5676, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1963