Skip to content

68 Phyllis LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 11, 2007

Property Information

Block147.04
Lot181
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage952
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
54%
Improvement Value:$144,100
46%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,787+1.0%
2024$7,711+5.9%
2023$7,282-0.1%
2022$7,291+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 13651, Page 1477

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4180, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1963