Skip to content

11 Glenn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block147.05
Lot202
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,976
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
43%
Improvement Value:$228,300
57%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,877+1.0%
2024$9,782+5.3%
2023$9,286-0.1%
2022$9,298+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 16634, Page 795Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 13762, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10777, Page 1947

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4478, Page 822