Skip to content

71 Glenn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
May 10, 1999

Property Information

Block147.05
Lot217
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
64%
Improvement Value:$95,500
36%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,580+1.0%
2024$6,516+7.1%
2023$6,084-0.1%
2022$6,092+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5701, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1963