Skip to content

88 Glenn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block147.05
Lot226
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,376
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,900
41%
Improvement Value:$286,800
59%
Total Assessment$485,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,060+1.0%
2024$11,943+5.0%
2023$11,371-0.1%
2022$11,386+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,165,000
Sq Ft2,376DeedBook 20030, Page 1076Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$579,000
Sq Ft2,376DeedBook 17547, Page 72Recorded7/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10247, Page 1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4189, Page 174