Skip to content

24 Glenn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$457,500
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block147.05
Lot242
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,480
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
42%
Improvement Value:$234,200
58%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+1.0%
2024$9,927+5.9%
2023$9,374-0.1%
2022$9,386+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$457,500

From:

To:

DeedBook 16556, Page 34Recorded10/31/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5083, Page 788

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4929, Page 423