Skip to content

65 Harry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 22, 2013

Property Information

Block147.06
Lot259
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,126
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
68%
Improvement Value:$79,500
32%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+1.0%
2024$6,123+5.9%
2023$5,782-0.1%
2022$5,789+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 15541, Page 1119

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 11852, Page 345

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5577, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1963