Skip to content

117 Harry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block147.06
Lot272
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
40%
Improvement Value:$294,000
60%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,087+1.0%
2024$11,970+7.4%
2023$11,141-0.1%
2022$11,155+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 16149, Page 1869Recorded7/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 15799, Page 1017Recorded5/7/2014