Skip to content

56 Harry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block147.07
Lot312
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
40%
Improvement Value:$223,200
60%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,254+1.0%
2024$9,165+5.9%
2023$8,654-0.1%
2022$8,665+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 15863, Page 1138Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 13762, Page 351

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12094, Page 1552

Property Sale

Sale
$283,500
DeedBook 11136, Page 175

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10019, Page 390

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4319, Page 506