Skip to content

7 Jack LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block147.07
Lot313
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,190
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,200
70%
Improvement Value:$82,000
30%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+1.0%
2024$6,718+5.9%
2023$6,344-0.1%
2022$6,352+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,190DeedBook 19995, Page 30Recorded4/28/2025

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 15313, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 12698, Page 33

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4949, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1964