Skip to content

23 Jack LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block147.07
Lot318
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,396
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
27%
Improvement Value:$456,600
73%
Total Assessment$625,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,529+1.0%
2024$15,379+207.3%
2023$5,004-0.1%
2022$5,010+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft2,396DeedBook 19156, Page 1640Recorded9/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$322,550
Sq Ft904DeedBook 18357, Page 1521Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 15541, Page 1244

Property Sale

Sale
$256,500
DeedBook 11344, Page 966

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 10886, Page 1629

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 4576, Page 880