Skip to content

36 Jack LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block147.07
Lot321
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
36%
Improvement Value:$311,600
64%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,169+1.0%
2024$12,052+14.5%
2023$10,523-0.1%
2022$10,537+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 15602, Page 1497Recorded8/2/2013

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4362, Page 300