Skip to content

78 Harry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block147.08
Lot292
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
31%
Improvement Value:$337,300
69%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,087+1.0%
2024$11,970+5.9%
2023$11,304-0.1%
2022$11,318+221.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,272DeedBook 17824, Page 1731Recorded3/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 16908, Page 393Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12865, Page 291

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11937, Page 1929

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 10512, Page 748