Skip to content

23 Joy RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block147.08
Lot298
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
59%
Improvement Value:$113,600
41%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+1.0%
2024$6,878+7.3%
2023$6,411+1.5%
2022$6,315+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 17993, Page 122Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12989, Page 179

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 10360, Page 1925

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 10104, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1963