Skip to content

28 Virginia DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block147.09
Lot284
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
36%
Improvement Value:$335,100
64%
Total Assessment$520,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,927+1.0%
2024$12,802+5.9%
2023$12,088-0.1%
2022$12,104+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

DeedBook 16522, Page 1154Recorded9/27/2016