Skip to content

47 Champlain CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Sep 15, 1993

Property Information

Block147.100
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
51%
Improvement Value:$178,800
49%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+1.0%
2024$8,997+5.9%
2023$8,496-0.1%
2022$8,507+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 5098, Page 830

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4752, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1987