Skip to content

55 Champlain CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block147.100
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,672
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,700
53%
Improvement Value:$171,500
47%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+1.0%
2024$9,005+5.9%
2023$8,503+0.1%
2022$8,498+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12158, Page 1763

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4871, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1987