Skip to content

36 Champlain CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block147.100
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
53%
Improvement Value:$161,500
47%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,329+1.0%
2024$8,246+6.1%
2023$7,773-0.1%
2022$7,783+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5578, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1987