Skip to content

236 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$602,500
Last Sale Date
Oct 30, 2006

Property Information

Block147.100
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
48%
Improvement Value:$190,000
52%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,098+1.0%
2024$9,010+5.9%
2023$8,508-0.1%
2022$8,519+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$602,500
DeedBook 13402, Page 1382

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 12099, Page 1190

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4223, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1984