Skip to content

196 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block147.100
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,893
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,700
54%
Improvement Value:$148,800
46%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+1.0%
2024$7,955+5.9%
2023$7,512-0.1%
2022$7,521+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 12391, Page 408

Property Sale

Sale
$97,030
DeedBook 4310, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1985