Skip to content

35 Tahoe LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Nov 7, 2025

Property Information

Block147.100
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,082
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,000
54%
Improvement Value:$158,700
46%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,509+1.0%
2024$8,427+5.9%
2023$7,957-0.1%
2022$7,968+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft2,082DeedBook 20197, Page 619Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 11539, Page 1776

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5746, Page 304

Property Sale

Sale
$124,300
DeedBook 4393, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1986