Skip to content

205 Timberlake DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block147.100
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
55%
Improvement Value:$142,300
45%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+1.0%
2024$7,770+5.9%
2023$7,338-0.1%
2022$7,347+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,800
DeedBook 4359, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1985