Skip to content

125 Timberlake DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 13, 2014

Property Information

Block147.100
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,400
55%
Improvement Value:$148,100
45%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,132+1.0%
2024$8,053+5.9%
2023$7,605-0.1%
2022$7,614+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 15944, Page 337Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13517, Page 1643

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 11575, Page 1942

Property Built

Built

Year Built: 1987